Podejmujemy decyzje milion razy w ciągu dnia. Niektóre z nich niemalże automatycznie, zanim uświadomimy sobie, że dokonujemy jakiegoś wyboru. Owsianka, czy płatki na śniadanie? Biała czy zielona bluzka do niebieskiej spódnicy? Baletki czy szpilki? Krawat czy muszka? Obejrzeć „Na Wspólnej” czy „M jak Miłość”? Błahostki. Mała odpowiedzialność. Konsekwencje złego wyboru – Żadne.

Inaczej sprawa się ma, gdy musimy zdecydować o poważniejszych sprawach i podjąć niewygodne dla siebie działanie.

Uczyć się języka obcego, czy odłożyć na później? Starać się o lepszą pracę już teraz, czy poczekać?

 

Ludzi można podzielić na kilka grup pod względem tego jak podchodzą do życiowych dylematów. Sprawdź może jesteś jednym z nich:

 

1) Kombinator

Myślisz za dużo. Rozważasz za i przeciw. Masz milion myśli w głowie. Raz chcesz się uczyć, a raz myślisz, że to może poczekać.

2) „Odkładacz” na później.

Twierdzisz, że masz czas i kiedyś się weźmiesz za naukę na poważnie. Ale to jeszcze nie ten moment.

3) Powolny działacz

Coś tam robisz. Podpatrujesz. Podsłuchujesz. Ale poważną nauką, która dałaby rezultaty tego nazwać nie można.

4) Analityk

Zbierasz i kolekcjonujesz książki i kursy. Starasz się wybrać najlepszą opcję. Pytasz na grupach i forach o dobre rady związane z szybką i skuteczną nauką języka. Starasz się wybrać najlepszą dla siebie opcję. Masz problem z ostatecznym podjęciem decyzji.

5) Perfekcjonista

Musisz mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Kupiony specjalny zeszyt, długopis i ryzę papieru. Czekasz na idealny moment, żeby zacząć.

6) Yes-Men!

Zawsze jesteś na tak. Zmotywowany, gotowy i pełen energii ale szybko schodzi z Ciebie powietrze, jak z dmuchanego balonika. Dużo rzeczy robisz, ale nic „nie dowozisz”, nie kończysz. Gdy pierwszy entuzjazm mija, szybko chwytasz czegoś innego, bardziej fascynującego.

Odnalazłeś się w którymś z tych podpunktów? Ja, nawet w więcej niż jednym. Jeśli interesuję Cię dokładnie jakim typem osobowości jesteś, to możesz wykonać Darmowy Test Osobowości.

Teraz wróćmy do nagłówka tego wpisu. Zareagowałeś na niego prawdopodobnie adekwatnie do grupy, do której się sklasyfikowałeś, czyli jeśli jesteś Yes-Men-em! to pewnie od razu pomyślałeś sobie: Jasne, że się uczyć. Przyda się znać angielski, niemiecki, czy jakikolwiek inny język obcy. Być może nawet powiedziałeś do siebie: „Chcę się nauczyć w końcu tego języka”. Podejrzewam, że nawet nie pierwszy raz w życiu. Skoro tak, to dlaczego nic z tego dobrego jeszcze nie wynikło? Jak to możliwe, że ciągle tkwisz w stanie „przydasię” i nic z tym nie robisz?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Z jakiegoś powodu jest Ci dobrze w tym stanie w jakim się teraz znajdujesz. Masz czas na inne rzeczy. Nie musisz powtarzać nowych słówek. Nie musisz uczyć się gramatyki. Nie musisz stawiać sobie nowych wyzwań. Masz luz.

Tylko coś, gdzieś tam hen daleko podpowiada Ci, że trzeba coś zrobić z tymi językami. Twój duch jest niespokojny. To taka sprawa do załatwienia, która wraca, wraca i wraca i nie daje żyć.

No właśnie… czyli jednak stan w którym jesteś nie jest idealny, pożądany i optymalny.

Trzeba zadać sobie dwa pytania i szczerze na nie odpowiedzieć:

  • Jakie widzisz zalety obecnej sytuacji?
  • Jakie widzisz wady obecnej sytuacji?

Wyobraźmy sobie teraz, że bierzesz się konkretnie za naukę. Tworzysz plan na kilka, kilkanaście dni do przodu i ruszasz z miejsca. Twoje kompetencje językowe są z dnia na dzień coraz większe. Codziennie jesteś jeden mały krok bliżej celu. Nie obawiasz się, że ktoś odezwie się do Ciebie na ulicy, że będziesz musiał odpowiedzieć na pytania na rozmowie o pracę, że jesteś w stanie napisać maila w języku obcym.

Droga jaką musisz pokonać, aby dojść to takiej biegłości językowej też nie jest usłana różami. Będziesz musiał włożyć sporo wysiłku czy wziąć odpowiedzialność za powodzenie rozmowy z obcokrajowcem, z przyszłym pracodawcą lub odbiorcą Twój wiadomości elektronicznej.

Z drugiej strony będziesz bardziej pewny siebie, awansujesz, zdobędziesz lepszą pracę, usamodzielnisz się.

Teraz po raz kolejny musisz zadać sobie dwa pytania i po raz kolejny szczerze na nie odpowiedzieć.

  • Jakie widzisz zalety osiągnięcia swobody językowej?
  • Jakie widzisz wady osiągnięcia swobody językowej?

O dziwne rzeczy Cię pytam, prawda? Połóż na szali wszystkie te argumenty, z aptekarską precyzją zacznij ważyć, odmierzać, mieszać  i podejmij decyzję.

Pewnie sobie teraz myślisz, że łatwo powiedzieć.

Wiem, o co Ci chodzi! Masz rację! To wcale nie jest takie proste!

 

Jest wiele czynników, która sprawiają, że możesz mieć problem z podjęciem decyzji:

Nie masz wystarczająco dużo informacji na temat tego, co należy zrobić, że nauczyć się języka obcego.

W takim przypadku podejmujesz decyzję w ciemno. Dlatego zawsze warto poznać cały proces. Poznać jak będzie wyglądała Twoja ścieżka krok po kroku. Możesz ją zobaczyć tutaj.

Masz za dużo informacji na temat tego, co należy zrobić, żebyś opanować język obcy.

Tutaj giniesz w gąszczu możliwych rozwiązań. Taki stan nazywamy w języku angielskim „analysis paralysis”. Masz wrażenie, że ciągle wiesz za mało, masz za mało książek, kursów, informacji, żeby zacząć się po prostu uczyć. Myślisz i analizujesz za dużo, co często powstrzymuje Cię przed działaniem.

To bardzo częsty problem nie tylko w nauce języków obcych. Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy szukają w nieskończoność nowych diet, programów ćwiczeń, odpowiedniej siłowni, czy trenera, a żeby nieco się odchudzić wystarczyłoby po prostu ograniczyć cukier, białe pieczywo, makaron i pić więcej wody.

Ty też prawdopodobnie nie potrzebujesz kolejnego kursu, czy nowego kanału na YouTube, żeby się czegoś nauczyć lub zacząć się komunikować. Uwierz mi wystarczy to, co kurzy się na Twojej półce.

Jesteś emocjonalnie związany ze stanem, w którym jesteś teraz.

My ludzie jesteśmy zaprogramowani do tego, żeby nie ruszać i nie poprawiać tego, co w miarę działa. Zachowujemy „status quo”, bo wolimy to co znane, chociaż nieidealne i czasami niekomfortowe. Pamiętaj tylko, że nie podejmując decyzji, też podejmujesz decyzję.

Nie jesteś emocjonalnie związany ani z momentem w którym jesteś teraz, ani z tym gdzie możesz być.

Nie obchodzi Cię to, ani trochę. W takim przypadku przyda Ci się świadome zadanie czterech pytań z początku tego wpisu.

Jak możesz sobie pomóc, kiedy stoisz między młotem a kowadłem i w zasadzie to nie wiesz co masz zrobić:?Uczyć się czy odpuścić?

Zrób burzę mózgów.

Zastanów się z jakich opcji możesz skorzystać, żeby nauczyć się języka. Zrób szybki “research” kursów, lektorów, możliwych rozwiązanie. Jest szansa, że któreś rozwiązanie przypadnie Ci do gustu. Nie oceniaj ich, tylko wypisz na kartce co możesz zrobić. Zanotuj też wszystko, co przychodzi Ci do głowy jeśli chodzi o języki obce. Wylej swoje żale, obawy. Papier przyjmie wszystko. To zadanie powinno przynieść Ci ulgę i być może już teraz uda Ci się podjąć decyzję. Być może dostrzeżesz, że zaczynasz inaczej o tym wszystkim myśleć.

Ogranicz czas na podjęcie decyzji.

Każda minuta poświęcona na decydowanie, to minuta mniej poświęcona na działanie. Ta minuta nie jest przerażająca ale często bywa tak, że zwlekamy z podjęciem decyzji dni, tygodnie i lata.

Skup się na teraźniejszości.

Nie martw się co będzie za 2 tygodnie, 3 miesiące, rok skup się lepiej jak jest teraz i jaki może być Twój następny krok. Jaki tekst w języku obcym przeczytasz dzisiaj i ile słówek z niego wynotujesz, a ilu z nich użyjesz w zdaniu. Tak! Musisz ich aktywnie użyć inaczej wszystko pójdzie w zapomnienie.

Mam nadzieję, że udało Ci się określić jakim decyzyjnym typem jesteś, a dzięki temu jesteś w stanie świadomie coś z tym zrobić. Nawet napisałam co dokładnie – trzy rzeczy (zrób burzę mózgów, ogranicz czas na podjęcie decyzji, skup się na teraźniejszości) i gotowe! Już to kiedyś mówiłam, że “dopóki nie uświadomisz sobie, co naprawdę kieruje Tobą, Twoimi decyzjami i zachowaniami „przypadki” kontrolują Twoje życie. Z chwilą gdy to zrobisz, Ty zaczynasz kontrolować życie i kierować swoją nauką.”

 

Jeśli masz ochotę obejrzyj w formie video.

Zadaj pytanie

Jeśli masz ochotę ze mną porozmawiać, napisz do mnie.

Tutaj możesz się ze mną skontaktować. 

 

 

Do zobaczenia!

Wszystkiego efektywnego i pamiętaj! Stać Cię na więcej!

Justyna Falkowska

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do 1100+ osób

Poznaj 101 MEGA pomysłów na trening mówienia w języku obcym!

Psst! Nie znasz ich wszystkich!