Nie mów, że Ty też czujesz się przytłoczony internetowym ogromem, a ilość zakładek w Twojej przeglądarce przekracza poziom normalności! Jednym słowem można określić stan w którym właśnie teraz jesteś – chaos. Zgadza się? Mam trochę racji?

W dziewiątym odcinku podcastu Językobranie mówiłam dokładnie, co możesz zrobić, żeby uporządkować materiały do nauki. Proponowałam wtedy pracę z moim autorskim algorytmem wybierania, dobierania i selekcjonowania materiałów.

Możesz go śmiało zastosować. Gwarantuję, że warto. Oto kilka zalet wykorzystania algorytmu:

– Wyselekcjonujesz materiały do nauki wybranego języka obcego, które są w tym momencie dla Ciebie interesujące i odpowiednie, czyli są na odpowiednim poziomie zaawansowania.

– Zaczniesz „z głową” korzystać z własnych zbiorów i linków.

– Przestaniesz tracić czas na przekopywanie się przez kilkanaście/kilkaset zakładek.

– Poprawi się Twoja koncentracja, bo będziesz mniej podatny na rozpraszacze w postaci kolejnych ciekawych źródeł wiedzy.

– Poczujesz ulgę, bo przestaniesz zamartwiać się tym, ile jeszcze masz do opanowania, a skupisz się na tym, co powinieneś teraz robić, żeby jak najszybciej zobaczyć efekt swojej pracy.

Zapewniam Cię, że do tego, żeby zacząć się uczyć wystarczy z powodzeniem, to co już nagromadziłeś!

 

Przeanalizujmy razem jeszcze raz ten algorytm, krok po kroku.

1. Zdecyduj jakiego jednego języka obcego chcesz się uczyć?

2. Określ na jakim poziomie zaawansowania jesteś. Możesz zrobić jeden lub kilka proponowanych przeze mnie testów poziomujących.

Interaktywne testy poziomujące z języka angielskiego 

Testy poziomujące z języka angielskiego do pobrania

Interaktywny test poziomujący z języka niemieckiego 

3. Określ cel swojej nauki. Możesz wykorzystać do tego tę kartę pracy.

4. Sprawdź jakie książki leżą na Twojej półce i się kurzą. Przejrzyj je i zobacz, czy mogą być dla Ciebie teraz odpowiednie.

5. Zrób porządek w zakładach na swoim komputerze. Otwórz swoją przeglądarkę i przejdź do menadżera zakładek. Zrób nowy folder i nazwij go na przykład język angielski i stwórz w nim sześć „podfolderów”. Nazwij je: czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie, gramatyka, słownictwo i zostaw puste. Przejrzyj teraz wszystkie zakładki, które masz i zobacz, z czego rzeczywiście korzystasz, z czego lubisz korzystać i z czego czujesz, że korzystanie Ci służy. Sprawdź, czy materiały właśnie na danej stronie internetowej są na odpowiednim poziomie. Jeśli stwierdzisz, że faktycznie jest to źródło wiedzy, które Ci odpowiada, to zatrzymaj się na chwilę i zastanów się, do którego nowo stworzonego folderu byś ten link przyporządkował. Podam Ci najprostszy przykład. Jeśli masz w zakładkach stronę Listen A Minute to ta strona służy Ci do tego, żeby słuchać nagrań trwających jedną minutę, w języku angielskim. Zatem jest to strona, w której ćwiczysz słuchanie. I właśnie tę stronę przenosisz do folderu, który nazywa się słuchanie. Tak samo postępujesz w przypadku wszystkich innych stron i zakładek. Możesz przyporządkować jedną stronę, do kilku folderów jeśli możesz ćwiczyć na niej różne sprawności językowe.

Cała procedura może zająć Ci nawet kilka wieczorów, ale nie przejmuj się tym, bo wykonana teraz praca pozwoli Ci później zaoszczędzić znacznie więcej czasu i poczujesz ulgę. Dlaczego? Przestaniesz przejmować się, ile jeszcze masz do przeczytania i obejrzenia, a skupisz się na tym, aby wykorzystać do nauki to, co już masz. 

 

Jak to teraz mądrze wykorzystać?

Tydzień ma siedem dni i możesz założyć, że jeden robisz luźniejszy i pozwalasz sobie na “nicnierobienie” albo na obejrzenie filmu lub serialu. Masz stworzonych sześć folderów i sześć dni w tygodniu, w których masz się uczyć. Załóż sobie, że każdego dnia będziesz ćwiczyć jedną ze sprawność, czyli na przykład w poniedziałki słuchanie, we wtorki czytanie, w środy mówienie, w piątek gramatyka, a w sobotę słownictwo.

Brawo! Opanowałeś chaos! Masz gotową strategię działania.  Wiesz dokładnie, z czego i kiedy się uczyć. Zaczynasz pracować regularnie i z sensem. Dzięki temu rozwijasz się harmonijnie i do tego na własnych zasadach.

Jak dokładnie działa ten system i jak z niego optymalnie korzystać wyjaśniałam i pokazywała na przykładach na wyzwaniu Totalna Metamorfoza Językowa, które teraz dostępne jest w formie mini-kursu.

Jest jeszcze jeden genialny sposób na to, by uporządkować strony internetowe, kanały na YouTube, czy aplikacje z których korzystasz.

Poznaj Padlet!

To bardzo prosta w obsłudze aplikacja, dostępna także na telefon, w której możesz tworzyć swoje tablice inspiracji. W wersji darmowej możesz stworzyć cztery takie tablice. To w zupełności wystarczy, dlatego że każdą z nich możesz rozwijać do woli.

W filmie poniżej możesz zobaczyć dokładnie, jak można się tam zarejestrować i jak z niego korzystać. Uwaga! Możliwości są nieograniczone i nie sprowadzają się tylko do wykorzystania tej aplikacji do nauki języka obcego. Wykorzystaj ją także do uporządkowania materiałów do nauki programowania.

Mój padlet podejrzyj tutaj.

Zadaj pytanie

Jeśli masz ochotę ze mną porozmawiać, napisz do mnie.

Tutaj możesz się ze mną skontaktować. 

 

Twoja opinia

Czy było coś, co Cię szczególnie zaciekawiło albo zdziwiło? Opowiedz nam o tym i zostaw tutaj swój komentarz.

Do zobaczenia!

Wszystkiego efektywnego i pamiętaj! Stać Cię na więcej!

Justyna Falkowska

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do 1100+ osób

Poznaj 101 MEGA pomysłów na trening mówienia w języku obcym!

Psst! Nie znasz ich wszystkich!