Antoni Słonimski miał dar do trafnego opisywania rzeczywistości. Napisał kiedyś, że

„Świat nie jest piłką futbolową. Świat się podbija głową, głową, głową!”

Podoba Ci się to powiedzenie? Mi bardzo!

Dla Ciebie to pewnie żadna nowość i pewnie już jesteś tego świadomy, skoro czytasz teraz ten wpis i chcesz uczyć się języków obcych, rozwijać, kształcić i realizować. Doszedłeś do tego, że tylko praca nad sobą i nad własnymi umiejętnościami jesteś w stanie osiągnąć satysfakcję, spełnienie i zapewnić lepszą przyszłość sobie i swoim najbliższym. Jesteś dzielny i wytrwały. Realizujesz w pracy przydzielone zadania, uczysz się po godzinach, wykorzystujemy swój „międzyczas” na pożyteczne rzeczy, na przykład: słuchasz podcastów. Brawo, jest dobrze! Ale… może być jeszcze lepiej. „Jak to?”– myślisz sobie. „Nie dam rady uczyć się jeszcze więcej, mam przecież inne obowiązki: dom, rodzina, praca, szkoła…” – podpowiada Ci głos rozsądku.

Otóż nie chodzi o to, aby pracować ciężej, ale mądrzej. Nasze uczenie się potrzebuje optymalizacji, bez tego zwyczajnie się „zarobimy”, wypalimy, stracimy chęci i motywację. A przecież, nie możesz do tego dopuścić! Jest na to rana! Wystarczy, że zrobisz, co następuje.

1. Zorganizuj środowisko sprzyjające pracy mózgu. Ucz się w przyjaznym i spokojnym miejscu. Pokój powinien być wolny od hałasów, co nie znaczy całkowicie cichy. Ustaw wygodne meble, takie jak sofa, ulubiony fotel, czy miękkie poduszki do siedzenia, gdzie zawsze będziesz mógł odpocząć. Przy biurku siadaj na normalnym, twardym krześle, aby dbać o swój kręgosłup i prawidłową postawę ciała.  Otocz się ulubionymi przedmiotami, kolorami, obrazami, czy plakatami motywacyjnymi.

2. Ucz się codziennie o stałych porach, w tym samym miejscu, rytmie i nastroju. Wykorzystaj siłę rytuału. Nasz mózg kocha nawyki. Lubi wiedzieć, co i kiedy ma robić. Wydrukuj harmonogram nauki na bieżący miesiąc. Przyklej w widocznym miejscu i kieruj się umieszczonymi w nim wskazówkami.

3. Przygotuj dzień wcześniej wszystkie materiały z których będziesz się uczył. Otwórz stronę internetową z ciekawym artykułem lub książkę na stronie z zadaniami nad którymi chcesz pracować. Na biurku połóż zeszyt i długopis. Twój umysł potraktuje to zadanie jako otwarte i podświadomie będzie dążył do jego realizacji czy ukończenia.

4. Określ cel nauki. W myśl zasady RPM (Rapid Planning Method), której twórcą jest Tony Robbins zastanów się:

1. Czego chcesz się nauczyć? Co chcesz zrobić? (Results-oriented).

Zapisz w notatniku, co dokładnie chcesz osiągnąć: ilu słówek się nauczyć, ile zadań zrobisz, ile akapitów artykułu opracujesz, ile czasu poświęcisz na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce.

2. Dlaczego chcesz to zrobić? Co Ci to da? Jaka jest Twoja intencja? (Purpose-driven)

3. Jak będziesz się tego uczył? Jakich użyjesz środków? (Massive Action Plan)

5. Ogranicz czasowo swoją naukę. Zapisz godzinę rozpoczęcia i zakończenia swojej nauki. Ustaw przypomnienia w telefonie.

6. Wyeliminuj rozpraszacze. Włącz tryb samolotowy w telefonie. Na komputerze wyłącz wszystkie powiadomienia z poczty e-mail i mediów społecznościowych.

7. Na początku nauki zrelaksuj się. Poświęć na to 1 – 2 minuty. Rozluźnij ciało, odpręż się fizycznie. W tym celu wystarczy napinać poszczególne partie mięśniowe (idąc od głowy w dół), a potem je rozluźniać, lub siłą wyobraźni „czuć ciepło” w tych partiach.

8. Uspokój umysł. Skoncentruj się na własnym oddechu. Stopniowo oddychaj coraz wolniej i głębiej. Wyobraź sobie, że jesteś w pięknym i spokojnym miejscu, gdzie nic Ci nie zagraża, gdzie możesz być w pełni sobą.

9. Zsynchronizuj półkule mózgowe. Zacznij od narysowania na kartce papieru symbolu nieskończoności. Zacznij od środka i prowadź długopis najpierw w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, potem zgodnie z nim i tak dalej. Zrób to kilka razy w swoim rytmie. Następnie zacznij to robić wzrokiem, a nie markerem. Pozwól oczom prześledzić kształt symbolu nieskończoności przynajmniej pięciokrotnie. Dziwne to uczucie na początku, ale nie przerażaj się 😉

10. Wprowadź się w dobry nastrój i wybuchnij śmiechem. To brzmi śmiesznie, ale uwierz mi, że jest potrzebne. Nie jest Ci akurat do śmiechu? Zmuś się do uśmiechu. Umysł podąży za ciałem. Jeśli i to nie pomaga, znajdź powód do radości, prawdziwy lub zmyślony. Zawsze coś znajdziesz. Swoją drogą znajdowanie pozytywów w każdej sytuacji, to jedna z największych umiejętności w życiu i warto ją ćwiczyć.

11. Ucz się przy muzyce. Swojej ulubionej lub do tego przeznaczonej. Wiele darmowych playlist znajdziesz, na przykład na YouTube, czy na Spotify.

12. Jeśli uczysz się dłużej niż 45 minut, rób 5 – 10 minutowe przerwy. Możesz  wtedy: pozmywać, włączyć pranie, porozciągać się, poskakać na jednej nodze, popatrzeć za okno, czy po prostu „pobujać w obłokach”. Chodzi o to, aby na chwilę się wyłączyć i zwiększyć ilość początków i końców. To, czego uczymy się od razu po rozpoczęciu nauki i tuż przed jej zakończeniem, zapamiętujemy najlepiej.

13. Po zrealizowaniu wszystkich zaplanowanych zadań, podziękuj sobie za to, co udało Ci się zrobić. Doceń siebie i swój umysł. Zamaluj kwadrat w kalendarzu motywacyjnym. Uśmiechnij się. Zrobiłeś przecież kawał dobrej roboty 🙂

Mam nadzieje, że powyższe wskazówki pomogą Ci lepiej i wydajniej uczyć się i pracować. Ja stosuję się do nich od lat. Kocham się uczyć. Kocham ten stan, gdy wiedza „sama wchodzi mi do głowy”, bez żadnego wysiłku. Jestem pewna, że te opisane przeze mnie propozycje i wskazówki pomogą także Tobie i że zakochasz się, w samym procesie uczenia się.

Wszystkie te wskazówki są proste, ale wprowadzenie ich w życie wcale nie jest łatwe. Dlatego pomogę Ci je skutecznie wdrożyć w życie na webinarze Sekret Znalezienia Czasu Na Naukę Języka Obcego. Zapraszam Cię na niego bardzo serdecznie. Poniżej plan szkolenia:

Znasz lub stosujesz inne „optymalizatory”? Jeśli tak, podziel się z nami w komentarzach!

 

Zadaj pytanie

Jeśli masz ochotę ze mną porozmawiać, napisz do mnie.

Tutaj możesz się ze mną skontaktować. 

 

Twoja opinia

Czy było coś, co Cię szczególnie zaciekawiło albo zdziwiło? Opowiedz nam o tym i zostaw tutaj swój komentarz.

Do zobaczenia!

Justyna Falkowska

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do 1100+ osób

Poznaj 101 MEGA pomysłów na trening mówienia w języku obcym!

Psst! Nie znasz ich wszystkich!