W tym odcinku opowiem ci o 10 błędach, które prawdopodobnie popełniasz, gdy uczysz się języków obcych, ale nie zostawię cię tylko z informacją, że robisz kilka rzeczy nie tak jak powinieneś. Podam Ci gotowe recepty na wyeliminowanie tych błędów, które popełniasz. Od razu chcę zaznaczyć, że pozytywna zmiana jest możliwa do wykonania. Popełnianie błędów, o których powiem to proces odwracalny, czyli jeśli uczysz się źle, to możesz w bardzo prosty sposób zacząć uczyć się lepiej, a dowodem na to, są osoby, którymi opiekuję się teraz, w czasie wakacji w pierwszej i drugiej edycji obozu mówienia. Uczestnicy do momentu zapisania się na miesięczny obóz popełniali każdy z tych błędów, o których powiem i każda osoba była w stanie go wyeliminować podczas trwania kursu.

Jestem w stu dwudziestu procentach przekonana, że Tobie też się to uda! Pod jednym warunkiem! Jeśli zauważysz, że popełniasz któryś z błędów, od razu postaraj się go wyeliminować, korzystając ze wskazówki, którą podam. Sukces leży właśnie w tym, że kiedy słyszysz, że takie jest rozwiązanie Twojego problemu, od razu zaczynasz działać. Okres pomiędzy tym, że usłyszałeś o rozwiązaniu do momentu, kiedy wdrażasz to rozwiązanie u siebie, musi być jak najkrótszy.

 

Błąd numer 1 – Nie wiesz, po co. Nie masz pojęcia, po co się uczysz i nie wiesz dokładnie, co da Ci swoboda językowa. Nie masz spisanych powodów, dlaczego warto podjąć trud uczenia się języka obcego. Życie szybko zweryfikuje Twoje plany i zamiary. Za chwilę będziesz musiał zmagać się z trudnościami, o których nie miałeś wcześniej pojęcia i nie mogłeś ich przewidzieć. Weź teraz kartkę papieru i wypisz 10 powodów dla których warto nauczyć się języka obcego.

 

Błąd numer 2 – Masz czarno-białe podejście do nauki języka, czyli myślisz w kategorii wszystko albo nic. To jest bardzo częsty błąd, który obserwuję u moich podopiecznych albo ludzi, którzy się do mnie zgłaszają. Chodzi tutaj o to, że albo uczysz się na maksa przez chwilę, a później kiedy coś pójdzie nie po Twojej myśli albo choćby raz odpuścisz, przestajesz się uczyć i wracasz do dawnych nawyków. Nie dostrzegasz odcieni szarości. Nie trzeba koniecznie uczyć się dwie godziny, można uczyć się krócej. Nie zakładaj od razu, że jest źle i koniec. Nie spisałeś się i nie ma sensu tego ciągnąć. Czarno-białe podejście bardzo blokuje Cię w rozwoju. Nigdy nie zrobisz maksa. Przeważnie nie zrobisz maksa.  W dziewięćdziesięciu procentach nie zrobisz tego, co sobie założyłeś. Nie przejmuj się, działaj i pamiętaj: „Foreward is foreward. Speed doesn’t matter”.

 

Błąd numer 3 – Czekasz na motywację. Motywacja nigdy sama do Ciebie nie przyjdzie. Z czekaniem na motywację jest trochę tak, jak z czekaniem na księcia na białym koniu. Motywacja nie przyjdzie do Ciebie, nie zapuka do drzwi i nie powie: „Hej! Jestem motywacja i teraz możesz zacząć się uczyć!” Motywacja zawsze wynika z działania. Wczoraj, kiedy zadano mi pytanie, skąd mam tyle pomysłów? Dlaczego organizuję jedną i drugą szkółkę mówienia, nagrywam filmy i robię jeszcze inne rzeczy? Odpowiedź jest jedna. Ja nie czekam na motywację. Po prostu działam. Robię jedną rzecz, a kiedy ją skończę, to robię następną. Gdy zrobisz jeden trening mówienia, to będziesz chciał zrobić następny.  Motywacja wynika z działania, a nigdy odwrotnie. Jeśli mimo wszystko chcesz szukać motywacji to raczej zamień słowo motywacja na inspiracja. Zamiast zapytać siebie: Czego ja chcę? Zapytaj siebie: Co mnie inspiruje? Właśnie w tym słowie szukaj recepty na motywację, bo kiedy masz inspirację, masz motywację.

Błąd numer 4 – Jesteś wiecznym poszukiwaczem. Poszukujesz idealnego kursu, idealnego nauczyciela, idealnej strony internetowej, idealnego podręcznika, dzięki któremu wreszcie osiągniesz wymarzone rezultaty. Przestań szukać. Zacznij działać. Z ciągłego szukania idealnej strony internetowej czy idealnego lektora, jeszcze nigdy nic dobrego nie wyszło. Jeśli szukasz tego wymarzonego lektora, to po prostu zdecyduj się na kogoś, wyciągnij wnioski i poszukaj kogoś lepszego. Nie bierzesz przecież z tą osobą ślubu. Jeśli szukasz w wyszukiwarce strony internetowej z ćwiczeniami do gramatyki, to kliknij pierwszy wynik i zrób z tej strony dziesięć kolejnych ćwiczeń. Poźniej poszukaj kolejnej strony i zrób z niej kolejne dziesięć ćwiczeń. Zwróć uwagę, że mimo poszukiwań, cały czas działasz i jestesteś te kilka zadań bliżej celu. Jeśli te zadania skutkują dodatkowo produkcją języka, to rewelacja. Możesz tak szukać do woli!

Błąd numer 5 – Zrzucasz odpowiedzialność za swoją naukę na szkołę językową, kurs, lektora. Uważasz, że skoro zapłaciłeś za naukę, to ktoś Ciebie musi nauczyć. Żadna szkoła językowa nie jest zła, żaden native speaker nie jest zły, żaden nauczyciel nie jest zły, ale też nie jestem wystarczający, bo jeśli nie będziesz pracował w domu, to i tak nie masz szans na swobodę językową.

Błąd numer 6 – Działasz bez planu. Nawet jeśli zapisałeś się na kurs i uważasz, że te lekcje dwa razy w tygodniu po półtorej godziny to już jest plan działania, to się grubo mylisz. Samo uczęszczanie na kurs nic Ci nie da jeśli nie będziesz miał ustalonego z góry planu działania na każdy miesiąc, tydzień, dzień. Jeśli masz z tym problem, to zapraszam Cię do kontaktu ze mną. Możemy porozmawiać i ja ułożę dla Ciebie plan na 14 dni, który jest w 120 procentach powtarzalny. Jeżeli chcesz sam ułożyć sobie plan to obejrzyj te dwa odcinki mojego daily vloga. Omawiam w nich dokładnie, jak zaplanować sobie pracę z językiem i jak ustalić swój plan działania.

 

 

 

 

 

Błąd numer 7 – Masz negatywne podejście do siebie i swoich błędów. Wynika ono najczęściej z tego, jak wyglądało wcześniej Twoja nauka. Masz w głowie wciąż te same zdania, które powtarzasz już wielu lat, które absolutnie Cię nie wspierają. Jeśli zauważysz, że pod swoim adresem wysyłasz negatywne komunikaty, takie jak: „Nigdy się nie nauczysz”, „I tak to na nic”, „to bez sensu”, „popełniasz za dużo błędów” i skupiasz się ciągle, tylko na tym ile jest tych błędów, a nie na tym, co zrobić żeby było ich w mniej, to zwróci szczególnie na to uwagę. Zatrzymaj tok myśli. Zastąp myśli, które Cię nie wspierają, innymi, bardziej pozytywnymi albo zacznij konstruktywnie działać.

Błąd numer 8 – Nadużywasz aplikacji do nauki języków obcych. Albo poszukujesz wiecznie jakieś super aplikacji albo już w tym momencie nadużywasz jednej z nich. Jeśli czujesz, że masz z tym problem. Zapraszam Cię do obejrzenia tego filmu:

 

 

Podsumowując, jeśli praca w aplikacji nie przekłada się bezpośrednio na produkcję języka, to istnieje bardzo duża szansa, że tracisz swój cenny czas.

 

Błąd numer 9 – Koncentrujesz się na teorii. Pierwszą rzeczą, którą robisz, gdy zaczynasz się uczyć, to otwierasz książkę do gramatyki lub podręcznik i robisz tysiące rzeczy, które nie przekładają się na to, do czego dążysz. Jeśli Twoim celem, jak większości osób, jest po prostu komunikacja w języku obcym. Chcesz komunikować się w życiu i w pracy, w wybranym przez siebie języku obcym, to przerabianie podręczników, czytanie artykułów, słuchanie podcastów nie jest w stanie doprowadzić się do tego, do czego dążysz czyli do tego że będziesz się komunikował języku obcym. Żeby mówić, trzeba mówić. Nie ma innej możliwości. Jeżeli masz wątpliwość czy to akurat teraz robisz, przekłada się na twój cel to po prostu za każdym razem, za każdym razem Jeśli Robisz coś co jest związane z nauką języka obcego, zapytaj siebie czy to co teraz robię bezpośrednio, nie za rok, za dwa, za pół roku… Czy to co teraz robię z językiem, przekłada się bezpośrednio na to, że jestem bliżej celu. Jeśli odpowiedź brzmi nie, to przestań to robić. Robienie więcej nie oznacza zawsze dobrze. Możesz robić mniej rzeczy, zaraz ci powiem jakich, które przełożą się na bezpośrednio na wymarzone rezultaty.

 

Błąd numer 10 – Nie trenujesz mówienia. Jeśli Twój cel jest taki, jak 90% osób podopiecznych czy osób które się do mnie zgłaszają, czyli chcesz mówić w języku obcym i nie trenujesz mówienia na co dzień, to nie masz prawa osiągnąć swojego celu. Jeśli nie mieszkasz za granicą, musisz sobie stworzyć środowisko, w którym będziesz trenował mówienie. Na pewno masz takie obiekcje, że nie wiesz o czym masz mówić i jak to zorganizować. Myślisz, że to bez sensu i że jest to niemożliwe. Przede wszystkim, chcę Ci powiedzieć, że możesz trenować w zaciszu swojego domu, za darmo, w piżamie i w kapciach. Wystarczy, że pobierzesz zeszyt ćwiczeń, który przygotowałam: „101 mega pomysłów na treningu mówienia wybraną przez siebie języku obcym”.

Zawarłam w nim ponad sto pomysłów na to, żeby właśnie trenować mówienie. Jeżeli interesuje Cię proces wdrażania w życie tych pomysłów i chcesz właśnie zacząć trenować mówienie czyli wyeliminować tak naprawdę większość tych błędów, które tutaj wymieniłam, to obejrzyj koniecznie webinar “Jak osiągnąć swobodę językową, aby móc realizować swoje marzenia, pomimo tego, że bardzo boisz się mówić w języku obcym?” w którym krok po kroku omawiam, jak wykorzystać ebooka „101 mega pomysłów na trening mówienia” w praktyce i pokazuję krok po kroku, jak możesz w zaciszu swojego domu trenować w mówienie.

Mam nadzieję że pomogłam Ci zidentyfikować błędy, że uświadomiłam Cię, że Cię nie wspierają się w drodze do wymarzonej swobodę językowej i że skłoniłam Cię do dobrej zmiany. Jeśli tak było, to daj znać mi znać w komentarzu.

 

Pozdrawiam i do usłyszenia!

[fblike]

 

Zadaj pytanie

Jeśli masz ochotę ze mną porozmawiać, napisz do mnie.

Tutaj możesz się ze mną skontaktować. 

 

Twoja opinia

Czy było coś, co Cię szczególnie zaciekawiło albo zdziwiło? Opowiedz nam o tym i zostaw tutaj swój komentarz.

 

Do zobaczenia!

Wszystkiego efektywnego i pamiętaj! Stać Cię na więcej!

2 komentarze

 1. Alicja

  Dzięki. Większość błędów popełniam i uświadomiłaś mi je. Nie tylko w kontekście nauki języka obcego ale też w kontekście zmiany branży, którą sobie założyłam za cel.

  Odpowiedz
  • Justyna Falkowska

   Cześć Alicja, cieszę się bardzo! Jak Ci idzie zmiana branży? Gdzie i jako kto chcesz pracować?

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *